Wspieramy pionierski projekt na rzecz ochrony ptaków
Dzięki współpracy Uniwersytetu w Białymstoku z Fundacją Szklane Pułapki, austriacką organizacją BirdShades oraz Unidevelopment SA ruszył pionierski projekt, mający na celu ochronę ptaków. Jako jeden z partnerów wsparliśmy największą podlaską uczelnię w zabezpieczeniu aż 300 m2 ścian budynków w kampusie specjalną folią ochronną UV. Ma ona ograniczyć liczbę kolizji ptaków ze szklanymi powierzchniami.
Duże, szklane elementy są popularnym i estetycznym elementem nowoczesnej architektury. Mają jednak poważną wadę. Mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla ptaków. W samych Stanach Zjednoczonych na skutek kolizji ze szklaną infrastrukturą ginie ich nawet do miliarda rocznie. Świadomość tego problemu, choć rośnie, wciąż jest niewielka.
Austriacka organizacja BirdShades opracowała pionierskie rozwiązanie, które może pomóc chronić ptasie istnienia. Stworzyła folię ze specjalnym wzorem widocznym jedynie w świetle ultrafioletowym. Jest przezroczysta dla ludzkiego oka, ale widoczna dla ptaków, co pozwala im omijać szklaną infrastrukturę.
Dotychczasowe testy wykazały skuteczność tego rozwiązania. Za sprawą Fundacji Szklane Pułapki oraz dzięki zaangażowaniu studentów i pracowników Wydziału Biologii na Uniwersytecie w Białymstoku, którzy regularnie prowadzą monitoring śmiertelności ptaków w kolizjach ze szklanymi powierzchniami, uczelnia zyskała szansę, by sprawdzić opracowaną folię UV na niespotykaną dotychczas skalę. W tym celu postanowiono pokryć materiałem budynek Wydziału Matematyki, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie zieleni otaczającej kampus. Dzięki inicjatywie obiekt będzie miał szanse w jeszcze większym stopniu harmonijnie współgrać ze swoim naturalnym otoczeniem, bez zakłócania zamysłu architektów.
Uczelnia otrzymała nieodpłatnie od organizacji BirdShades innowacyjną folię potrzebną do pokrycia około 300 m2 powierzchni. Fundacja Szklane Pułapki ocenia, że taka inicjatywa jest wyjątkowa przede wszystkim ze względu na swoją skalę: do tej pory nie ma w Polsce ani w Europie zbyt wielu przykładów zabezpieczenia folią ochronną UV tak dużych, szklanych powierzchni.
Jako partner projektu w Unidevelopment SA, postanowiliśmy sfinansować wyklejenie budynku tym materiałem.
– W ciągu ostatnich lat zmieniło się rozumienie funkcji, jaką pełnią miasta oraz podejście do ich projektowania. Znacznie więcej uwagi przykłada się do aspektu zrównoważonego rozwoju, łączącego tworzenie sprzyjających warunków życia dla ludzi z troską o środowisko. Deweloperzy mogą pełnić w tym kontekście ważną rolę. Właśnie dlatego na naszych osiedlach wdrażamy rozwiązania, które korzystnie wpływają na dobrostan zwierząt: montujemy karmniki, hotele dla owadów i domki dla jeży. Inicjatywa realizowana na kampusie UwB idealnie wpisuje się w nasze działania. Cieszymy się, że możemy być częścią tego pionierskiego projektu i wierzymy, że będzie go można zastosować na szerszą skalę – mówi Ewa Przeździecka, wiceprezes zarządu Unidevelopment SA.
Troska o przyrodę jest wpisana w wartości Unidevelopment SA. Od lat na naszych osiedlach i w ich okolicach podejmujemy inicjatywy na rzecz zwierząt zamieszkujących w miastach, dlatego z przyjemnością dołączyliśmy do tego innowacyjnego projektu. Mocno trzymamy kciuki za jego powodzenie!