Aktualności | Unidevelopment - Deweloper Warszawa

Projekt ratujący ptaki wspierany przez Unidevelopment wyróżniony prestiżową nagrodą

Projekt Koła Naukowego Biologów przy Uniwersytecie w Białymstoku, zdobył dwie nagrody w ogólnopolskim konkursie dla młodych naukowców StRuNa - w najbardziej prestiżowej kategorii Projekt Roku oraz kategorii StRuNa-Eko. Nagrodzona inicjatywa realizowana jest przy współpracy z Fundacją Szklane Pułapki oraz Unidevelopment SA. Polega na wykorzystaniu pionierskiej technologii do ochrony ptaków przed kolizjami ze szklanymi powierzchniami. 

Nowoczesna architektura opiera się w głównej mierze na szklanych elementach. Duże, szklane tafle, choć efektowne i estetyczne, mają niestety poważną wadę – mogą być niewidoczne dla ptaków i stanowić dla nich śmiertelne zagrożenie.

W lipcu tego roku zaangażowaliśmy się w pionierski projekt realizowany przez Koło Naukowe Biologów im. Doktora Włodzimierza Chętnickiego, działające na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Jako jeden z partnerów wsparliśmy studentów i pracowników podlaskiej uczelni w zabezpieczeniu folią ochronną UV – opracowaną wcześniej przez austriacką organizację BirdShades – aż 300 m2 szklanej ściany budynku Wydziału Matematyki, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie zieleni otaczającej kampus. 

Innowacyjny materiał posiada specjalny wzór, widoczny jedynie w świetle ultrafioletowym. Dzięki temu jest przezroczysty dla ludzkiego oka, ale widoczny dla ptaków, co pozwala im omijać szklaną infrastrukturę. Koło naukowe prowadzi stały monitoring skuteczności tego rozwiązania – zastosowanego po raz pierwszy na tak duża skalę.

Szczytna inicjatywa oraz zaangażowanie młodych naukowców i pracowników UwB zostały docenione w ogólnopolskim konkursie StRuNa, organizowanym przez Fundację „Fundusz Pomocy Studentom” pod patronem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Projekt UwB zwyciężył w dwóch kategoriach: „Projekt Roku” oraz „StRuNa-Eko”.

Inicjatywa doskonale wpisuje się w wartości Unidevelopment, wśród których bardzo ważna jest troska o przyrodę. W ramach swoich działań proekologicznych podejmujemy m.in. szereg akcji na rzecz ochrony małych zwierzą w miastach. Gratulujemy studentom i pracownikom UwB, członkom Koła Naukowego i Biologów. Mamy nadzieję, że testowane rozwiązanie zyska jeszcze większe uznanie i w przyszłości będzie stosowane na szeroką skalę.